Lauko šviestuvai
- Pradinis
- Išpardavimas
- Lauko šviestuvai
Lauko šviestuvai itin populiari prekė šiltuoju metų laiku, kuomet laikas praleidžiamas ne namuose, prailgėja. Apšvietimas gyvenamojoje bei visuomeninėje aplinkoje visais laikas buvo ir yra vienas svarbiausių aspektų – tiek emocine, tiek estetine, tiek ir fizine prasme. Šviestuvai atlieka labai įvairias funkcijas. Todėl planuojant lauko apšvietimą, būtina žinoti, kokias funkcijas lauko šviestuvas privalės atlikti.
Lauko šviestuvai skirstomi į 3 grupes:
- Šviestuvai - skirti bendrai šviesai. Bendroji, išsklaidyta šviesa įvardijama kaip pagrindinė šviesos forma. Šviestuvai užtikrina bendrą aplinkos apšvietimą, garantuoja, kad visa aplinkos erdvė, visi joje esantys objektai būtų gerai matomi. Tokie lauko šviestuvai nesukuria šešėlių, kurie išryškintų aplinkoje esančias tekstūras ir formas. Tad visa aplinka matoma tolygiai, sukuriamas saugumo pojūtis. Bendroji šviesa primena švelniai ūkanotą dieną, nėra ryškių kontrastų, galime suvokti bendrą aplinką. Ji gali būti tiesioginė arba netiesioginė (atspindėta nuo paviršių).
- Akcentiniai arba kryptiniai šviestuvai. Akcentinė arba kryptinė šviesa primena saulėtą dieną su ryškiais šešėliais ir kontrastais. Šios funkcijos lauko šviestuvai suteikia informaciją, akcentuoja svarbiausias vietas bei objektus, į kuriuos norima atkreipti dėmesį, išryškina svarbius dekoro elementus.
- Dekoratyviniai šviestuvai. Dekoratyvūs lauko šviestuvai kuria dinamišką, spalvingą šviesą. Dėmesys sutelkiamas į pačią šviesą, kuri pati pateikiama kaip informacija. Toks apšvietimo būdas šiais laikas dažniau naudojamas jau kiek kitokiu, naujausiomis technologijomis paremtu formatu – vizualinėse projekcijose, spalvinguose visuomeninių erdvių, pastatų fasadų apšvietimo sprendimuose, šviesos reklamose, dinamiškose meninėse šviesos instaliacijose.
Į ką reikėtų atkreipti dėmesį, renkantis lauko šviestuvus?
Renkantis lauko šviestuvus, būtina atkreipti dėmesį ne tik į šviestuvų atliekamas funkcijas. Egzistuoja dar ir papildomi apšvietimo kokybę apibūdinantys aspektai. Tai:
- intensyvumas;
- ryškumas;
- sklaida;
- spektro spalva;
- kryptis;
- judesys.
Pastarosios šviestuvų savybės tampa ypač aktualios dabartiniais, naujausių LED technologijų laikais, kai apšvietimo galimybių amplitudė tapo gerokai platesnė.
Lygiai taip pat, kaip spalvos ar faktūros interjere bei eksterjere sukuria tam tikrą vizualinį efektą, nuotaiką, taip ir apšvietimas kuria savitą poveikį. Priklausomai nuo to, kur įrengiame lauko šviestuvus, kur nukreipiame šviesos srautus ir kaip deriname skirtingo stiprumo šviesą, erdvė gali labai pasikeisti. Nuo to priklausys, kaip jausimės, kokias emocijas šis apšvietimas mums sukels. Planuojant apšvietimą, kuris mums suteiktų maksimalų emocinį ir fizinį komfortą gyvenamojo būsto aplinkoje, svarbu žinoti pagrindinius reikalavimus bei įvertinti individualius savo poreikius šviesos kiekiui. Priklausomai nuo gyvenamosios aplinkos tipo, dydžio, gyvenimo būdo, – apšvietimo planas gali skirtis, tačiau egzistuoja esminiai principai, taisyklės.
Geras apšvietimas nėra tik atskiri šviestuvai, tai – šviesa, kuri gali ne tik šviesti, bet ir išryškinti detales, atskleisti jų geriausias savybes, pranašumus. Tinkamai parinkti lauko šviestuvai gali net koreguoti erdvės pojūtį – vizualiai ją padidinti, paaukštinti, prailginti.
Kas svarbiau – forma ar funkcija?
Dažiausiai, renkantis lauko šviestuvą, galvojame – “Ar šio šviestuvo dizainas man tiks?” Taip, dizainas – svarbu, tačiau ne mažiau svarbu – šviestuvo funkcionalumas. Reikia įvertinti: ką planuojame apšviesti, kokiam apšvietimui – bendrajam ar funkciniam – šis šviestuvas bus skirtas, kokio intensyvumo šviesa reikalinga.
Norint teisingai suprojektuoti visa apšvietimą, rinktis vieną šviestuvą, neatsižvelgiant į kitus apšvietimo taškus – rizikinga. Būtina gerai ir nuosekliai apgalvoti visą apšvietimo sistemą. Apšvietimas projektuojamas taip, kad šviesa pasiskirstytų tolygiai, kad kiekvienas šviestuvas atitiktų savo paskirtį pagal eksterjero erdvės funkciją.
Pagrindiniai apšvietimų tipai:
- Bendrasis apšvietimas. Lubinis šviestuvas arba šviestuvų grupė/sistema, kuri paskirsto šviesą po visą terasos, kiemo aplinką. Sieninis lauko šviestuvas arba jų grupė, prožektoriai, skirti namo fasadams.
- Funkcinis apšvietimas. Lauko stulpeliai skirti takelių, kiemo, vandens telkinių apšvietimui.
- Akcentinis apšvietimas. Akcentinis lauko šviestuvas, nukreiptas tiesiogiai į augalus ar meno kūrinius lauke.
- Įspūdžio/dekoratyvinis apšvietimas. foninis apšvietimas, pritemdyti nedideli šviestuvai, žvakių šviesa terasoje, kieme.
Kaip sako Sage Russell, knygos "The Architecture of Light" autorius, kurdami aplinką įprastai pasikliaujame savo pojūčiais, t.y. garsais, kvapais ir prisilietimais, kurie formuoja mūsų vidinius vaizdus. Dažniausiai pasitikime vaizdais, nesusimąstydami, kad vaizdas – tai šviesos sukurtas rezultatas.
Šviesa keičia aplinkos vaizdus ir mūsų emocijas. Tinkamai parinkta šviesa pabrėš mus supančios aplinkos grožį, o netinkamas apšvietimas akimirksniu sugriaus ilgai projektuotas erdves. Jei norite kitos nuotaikos, vizualiai praplėsti erdves, suteikti aplinkai naujų spalvų, keiskite apšvietimą.
UAB „Šviesos technologijos“ yra apšvietimo projektavimo, šviestuvų ir jų priedų, protingo namo sistemų tiekimo įmonė, jau daugiau nei 20 metų dirbanti apšvietimo srityje. „Šviesos technologijų“ salonai įsikūrę Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.