Vidaus šviestuvai

Vidaus šviestuvai - skirti bendrai šviesai.

Akcentiniai arba kryptiniai vidaus šviestuvai, kurių šviesa suteikia informaciją, akcentuoja svarbiausias patalpos vietas bei objektus, į kuriuos norima atkreipti dėmesį, išryškina svarbius dekoro elementus.

Dekoratyviniai vidaus šviestuvai.

Šie trys Richard Kelly suformuluoti apšvietimo tipai yra labiausiai žinomi, tačiau egzistuoja dar ir papildomi apšvietimo kokybę apibūdinantys aspektai, kuriuos Richard Kelly įvardijo savo publikacijoje “Apšvietimas kaip neatsiejama architektūros dalis (“Lighting as an Integral Part of Architecture”). Renkantis vidaus šviestuvus interjero apšvietimui rekomenduojama atkreipti dėmesį į šias vidaus šviestuvų savybes:

  • Intensyvumas;
  • ryškumas;
  • sklaida;
  • spektro spalva;
  • kryptis;
  • judesys.

Lygiai taip pat, kaip spalvos ar faktūros interjere sukuria tam tikrą vizualinį efektą, nuotaiką, taip ir apšvietimas kuria savitą poveikį. Priklausomai nuo to, kur bus įrengti vidaus šviestuvai, kur nukreipsime šviesos srautus ir kaip derinsime skirtingo stiprumo šviesą, kambarys gali labai pasikeisti. Nuo to priklausys, kaip jausimės, kokias emocijas šis apšvietimas mums sukels.

Geras apšvietimas nėra tik atskiri vidaus šviestuvai, tai – šviesa, kuri gali ne tik šviesti, bet ir išryškinti interjero detales, atskleisti jų geriausias savybes, pranašumus. Apšvietimo pagalba galime net koreguoti erdvės pojūtį – vizualiai ją padidinti, paaukštinti, prailginti.

Kas svarbiau renkantis vidaus šviestuvus – forma ar funkcija?

Vidaus šviestuvų dizainas – svarbu, tačiau ne mažiau svarbu – šviestuvų funkcionalumas. Reikia įvertinti, ką planuojama apšviesti, kokiam apšvietimui – bendrajam ar funkciniam – šie vidaus šviestuvai bus skirti, kokio intensyvumo šviesa reikalinga. Norint teisingai suprojektuoti visa apšvietimą, rinktis vieną vidaus šviestuvą, neatsižvelgiant į kitus apšvietimo taškus – rizikinga. Būtina gerai ir nuosekliai apgalvoti visą apšvietimo sistemą. Šiuolaikiniuose gyvenamojo būsto interjeruose, lyginant su ankstesniosiomis tendencijomis, kai kambario viduryje kabodavo vos vienas vidaus šviestuvas, apšvietimas projektuojamas taip, kad šviesa pasiskirstytų tolygiai, kad kiekvienas šviestuvas atitiktų savo paskirtį pagal interjero erdvės funkciją.

5–7 taisyklė

Renkantis vidaus šviestuvus, gera pradžia yra planuoti kiekviename kambaryje nuo penkių iki septynių apšvietimo taškų, nors kartais rekomenduojama ir iki devynių. Vidaus šviestuvai bendram apšvietimui: pakabinami lubiniai šviestuvai, įleidžiami vidaus šviestuvai arba šviestuvų grupė/sistema, kuri paskirsto šviesą po visą kambario aplinką.

Funkciniai vidaus šviestuvai: pastatomi arba sieniniai vidaus šviestuvai prie fotelio ar sofos; pakabinami vidaus šviestuvai virtuvės darbinių paviršių apšvietimui; staliniai šviestuvai.

Akcentiniai vidaus šviestuvai, kurių šviesa nukreipta tiesiogiai į paveikslą ant sienos, į meno kūrinį ar knygų lentyną. Dar galimas variantas – formuoti šešėlių paveikslą ant sienos. Įspūdžio/dekoratyvinis apšvietimas: foninis apšvietimas, pritemdyti nedideli šviestuvėliai, žvakių šviesa.

Apšvietimo svarba

Apšvietimo svarbą architektūros kontekste įvardijęs bei jos teorijos pagrindus suformavęs, vienas žymiausių apšvietimo dizaino specialistų Ričardas Kelis (Richard Kelly), kone visą savo gyvenimą paskyrė apšvietimo teorijos vystymui, sklaidai.

Pasak R.Kelly, architektūrinis apšvietimo dizainas skirstomas į kokybinį ir kiekybinį. Kiekybinis apšvietimas įprastai yra kuriamas elektrinės dalies projektuotojų, inžinierių. Pagrindinis šio projektavimo tikslas – apšvietimo sprendimų atitikimas higienos normoms, jų efektyvumas energijos sąnaudų ir pradinių investicijų prasme. Tuo tarpu kokybinis architektūrinis apšvietimo dizainas – iki šių dienų išliekanti svarbiausia apšvietimo kryptis interjero dizaineriams ir architektams, kuriantiems visuomeninių statinių bei privačių būstų architektūrą, interjero dizainą.

Pagrindiniai apšvietimo būdai (pagal Richard Kelly):

  • Bendroji šviesa arba švytėjimas (ambient luminescence).
  • Akcentinė arba kryptinė šviesa (focal glow).
  • Dekoratyvinė šviesa (play of brilliants).

Šie trys Richard Kelly suformuluoti terminai iki šių dienų išlieka esmine teorija apie apšvietimo dizainą. Kelly suprato, kad šviesa „geba“ tam tikru būdu formuoti erdvę bei kurti vizualinį įspūdį, leidžiantį žmogui pajusti vienokias ar kitokias emocijas. Remiantis šia teorija, vidaus šviestuvai skirstomi į šias pagrindines grupes:

UAB „Šviesos technologijos“ yra apšvietimo projektavimo, šviestuvų ir jų priedų, protingo namo sistemų tiekimo įmonė, jau daugiau nei 20 metų dirbanti apšvietimo srityje. Šviestuvus galima įsigyti internetu www.svt.lt arba „Šviesos technologijų“ salonuose Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.